1 ..:: Ekorady ::..
porady
Izolacja termiczna
2014-08-21

Mało komu ciepło kojarzy się z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Jednakże na jego wytworzenie zazwyczaj zużywa się surowce, które podczas spalania emitują groźne zanieczyszczenia. Zmniejszając straty ciepła w naszych domach bezpośrednio więc przyczyniamy się do zmniejszenia się ilości emitowanych groźnych substancji.

W celu poprawy termoizolacji domu, w pierwszej kolejności należy uszczelnić strych bądź dach materiałem izolacyjnym np. wełną mineralną. Jest to bardzo ważne, ponieważ około połowa ciepła ucieka właśnie tą drogą. Natomiast aby zmniejszyć straty ciepła nawet do 60% przez ściany zewnętrzne, należy zastosować docieplenie murów szczelinowych. Jest to jedna z najwydajniejszych metod oszczędzania energii. Nie można zapominać również o podłogach. Zazwyczaj ciepło ucieka przez szczeliny w niejednolitych drewnianych podłogach. Nieszczelności te można zabezpieczyć na wiele sposobów, m.in. przez nietoksyczne uszczelniacze, warstwy izolujące czy płyty pilśniowe.

Kolejnymi ważnymi elementami każdego mieszkania, które wymagają uszczelnienia są drzwi i okna. Około 20% strat ciepła w przeciętnym domu powodują pojedyncze szyby i źle izolowane framugi okien. Okna z podwójnymi szybami pozwalają zmniejszyć te straty o ponad połowę. Dodatkowo należy drzwi i okna. Uszczelki można kupić w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego.

Rafał Michniuk


Twoim zdaniem