1 ..:: Ekorady ::..
porady
Dodaj gazu!
2014-08-21

Źródło pochodzenia, ekologiczne zasady uprawy i chowu, świeżość to ważne, choć nie jedyne czynniki sprawiające, że żywność jest ekologiczna. Istotny jest również sposób przygotowywania posiłków.

Najbardziej wydajne energetycznie jest przygotowywanie posiłków na kuchence gazowej. Gaz, w przeciwieństwie do energii elektrycznej, jest pierwotnym nośnikiem energii. W odpowiednich warunkach produktami spalania gazu są dwutlenek węgla i woda, podczas gdy produkcja energii elektrycznej z węgla, najszerzej rozpowszechniona w Polsce, niesie ze sobą wyjątkowo duży balast zanieczyszczeń. Dodatkowo, konstrukcja infrastruktury energetycznej w naszym kraju, szczególnie na ścianie wschodniej, powoduje blisko 20% straty energii podczas przesyłu. Właściwie utrzymane sieci transportu gazu generują natomiast minimalne straty.

Wiemy zatem, jakie źródło energii do gotowania posiłków wybrać, musimy jednak przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze – gotujmy pod przykrywką – możemy oszczędzić w ten sposób nawet do 30% energii. Do gotowania stosujmy możliwie najmniej wody. Bardzo dobrym i oszczędnym rozwiązaniem jest szybkowar, w którym gotowanie odbywa się pod zwiększonym ciśnieniem. Pamiętajmy również, aby płomień palnika nie wydostawał się poza dno naczynia, w którym przygotowujemy potrawy – w ten sposób będziemy ogrzewać naczynie, a nie otaczające go powietrze. Wreszcie, po doprowadzeniu wody do wrzenia, zredukujmy płomień do niezbędnego minimum – gotująca się woda zawsze ma 100˚C, niezależnie od wielkości płomienia, o czym nie wszyscy zdają się pamiętać :)

Palnik

Twoim zdaniem