1 ..:: Ekorady ::..
porady
Kropla drąży budżet
2014-02-20

Statystycznie w ciągu roku Polak zużywa 40 metrów sześciennych wody. Dla Poznaniaka, który utrzymuje 4-osobowe gospodarstwo domowe przekłada się to na roczny wydatek rzędu ok. 1500 zł. Jednakże, o ile cena wody zmienia się nieznacznie, koszty odprowadzania ścieków w podpoznańskich gminach mogą ulec zwiększeniu nawet o 20%. Woda jest zasobem niezbędnym do życia, jednak większość jej zużycia wcale nie wynika z naszych faktycznych potrzeb, a z braku niewykształconych nawyków pozwalających na jej oszczędzanie.

Jeśli nie jesteś natomiast fanem zmieniania nawyków, a czujesz, iż woda wdziera się rwącym nurtem do Twojego budżetu domowego, istnieją praktyczne urządzenia, które znacznie ograniczą niepotrzebne wymywanie pieniędzy z Twojego konta. Warto o nich pomyśleć, kiedy jesteś w trakcie renowacji swoich czterech kątów i masz ochotę na przeprowadzenie wodnej rewolucji w swojej łazience.

Jeśli chcesz sprawić sobie przyjemność pozyskując dodatkowe 700 zł dla Twojego budżetu w skali roku, dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie domowej armatury w perlatory. Perlator jest pierścieniową nakładką na końcówkę kranu lub prysznica, wyposażoną w system sitek umożliwiających napowietrzanie wody i zwiększanie objętości strumienia dzięki pęcherzykom powietrza. Instalacja perlatora nie wymaga wizyty pana „złotej rączki”, gdyż polega jedynie na wkręceniu pierścienia na końcówkę kranu. Nie należy się także obawiać perspektywy długich, wykańczających poszukiwań perlatora, który będzie pasował do naszej baterii – gwinty zewnętrzne perlatorów (M24x1) są dopasowane do większości stosowanych obecnie kranów.

krany

Bateria z perlatorem (fot. Oras)

To małe urządzenie, dostępne w cenach 29-39 zł, zainstalowane na punktach poboru wody w Twoim domu pozwoli na znaczne zaoszczędzenie używanej wody. Wyposażenie baterii prysznicowej w perlator zaowocuje zmniejszeniem zużycia o 30 litrów w trakcie jednego prysznica! Pomimo swojej prostej konstrukcji jego zastosowanie ma także inną zaletę – ukierunkowuje strumień wody – co oznacza koniec bolączek perfekcyjnych pań domu związanych z rozbryzgami wody na posadzce po każdym myciu rąk. 

Innym sposobem na zaoszczędzenie wody i zmniejszenie naszych przepływów pieniężnych do przedsiębiorstw wodociągowych jest zastosowanie spłuczek z eko-funkcjami. Do wyboru mamy spłuczkę z funkcją stop oraz spłuczkę dwutaktową. Spłuczki dysponują pojemnością rezerwuaru 6 -9 litrów. Taka ilość wody nie zawsze jest nam potrzebna przy spłukiwaniu. Dlatego też druga z wymienionych spłuczek pozwala na regulację pomiędzy spłukiwaniem toalety całością lub połową wody znajdującą się w zbiorniku. Tutaj mała wzmianka o proekologicznym korzystaniu z toalety – nie traktujmy jej jako łazienkowego odpowiednika kosza na śmieci. Każdorazowe spłukanie pałeczek do uszu/wypalonego papierosa zabiera nam 20 – 30 litrów wody, co może skutecznie zniweczyć nasz cały plan oszczędnościowy.

kropla

Twoim zdaniem