1 ..:: Ekorady ::..
porady
Palenie śmieci w piecach
2013-10-18
Palicie śmieci w piecu? Mamy nadzieję, że tak! Papier, drewno, rośliny energetyczne, ścinki drewniane, korę i korek możecie spalać bez obaw.
Symptomatyczne, że coraz więcej już i tak mocno zadłużonych samorządów chce dofinansowywać swoim mieszkańcom część kosztów wymiany pieców węglowych na gazowe i elektryczne? Także dopłacając różnice w cenie tych mediów przez wiele lat?
Przyczyną jest powszechne spalanie wszystkiego co zmieści się do tradycyjnego pieca. Ludzie siedząc w swoich domach, kamienicach myślą, że są sprytni, gospodarni, oszczędni. Że to tylko oni, sąsiad już na to nie wpadnie! Babcia, dziadek, mama, tata tak robili, dlaczego nie ja?
Dziś niestety w naszych śmieciach dominują plastik, torby z polietylenu, elementy gumowe, w tym opony, skóry, kartony, materiały sztuczne, drewno lakierowane, impregnowane, papier bielony związkami chloru z nadrukami farbami kolorowymi. 
Dlaczego to takie niebezpieczne? Ponieważ nasze domowe, kamieniczne piece nie osiągają odpowiednio wysokich temperatur (tylko do 200 – 500 ° C) podczas gdy niezbędne minimum to 600 st. Dodatkowo powinien to być proces gwarantujący nadmiar tlenu oraz w fazie końcowej bardzo skomplikowany proces filtracyjny, kominowy. Bilans oszczędności na wywozie śmieci, pozornych oszczędności na niezakupionym węglu i zanieczyszczonego powietrza, utraty własnego zdrowia i lokalnej populacji jest zdecydowanie ujemny. Kraków jest w Polsce synonimem miasta śmierdzącego, szarego, przysypanego pyłem w okresie grzewczym, miasta chorego. 
A co wdychamy gdy zafundujemy sobie taki prywatny inhalator:
tlenek węgla - wiąże się z hemoglobiną we krwi czyniąc ją niezdolną do przenoszenia tlenu; 
tlenki azotu - drażnią oczy i drogi oddechowe, są jedną z przyczyn chorób alergicznych, astmy, zapalenia płuc i bronchitu; 
dwutlenek siarki – powoduje kwaśne deszcze, zakwaszenie i zasolenie gleby, zanik chlorofilu u roślin;
dioksyny i furany – są rakotwórcze, odpowiedzialne za zmiany skórne, niepłodność, uszkodzenia wątroby, nerek i centralnego układu nerwowego;
metale ciężkie (kadm, ołów, rtęć) – odkładają się w szpiku kostnym, śledzionie i nerkach, powodują anemie, zaburzają sen. Jest tego oczywiście o wiele więcej.
Rozmawiajmy z wszystkimi, którzy nadużywają pozornej wolności w swoim domu, apelujmy, tłumaczmy, róbmy mini prezentacje osobom starszym jeśli sprawnie posługujemy się komputerem.
Pamiętajmy, że palenie śmieci jest prawem zabronione. Nie tylko policja, ale także straże miejskie mają prawo wejścia na teren nieruchomości prywatnych i przeprowadzenia kontroli w kotłowniach, pojemnikach na odpady, a także czy lokal ma podpisana umowę na wywóz śmieci (art. 379 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska).Kominy

Twoim zdaniem