1 ..:: Ekorady ::..
porady
Przysolić ziemi
2014-08-21

Sól posypywana zimą po drogach i chodnikach ułatwia życie kierowcom oraz pieszym, ale ma fatalny wpływ na przyrodę. Nie wyparowuje bowiem z drogi – razem z wodą wnika w ziemię, spływa do kanalizacji a potem do rzek, dostając się również do wody pitnej.

Wzrastające zasolenie ma ogromny wpływ na florę i faunę. Zalęgające na przydrożach roztopy stają się niespiesznym zabójcą roślin.

Co możemy zrobić, aby je chronić?

1. Odśnieżaj zaraz po opadach. Świerzy puch łatwiej zmieść z chodnika, czy drogi. Gruba, zmrożona warstwa jest zazwyczaj trudna do usunięcie i wtedy niestety sięgamy po środki chemiczne.

2. Skuwaj lód ręcznie. Jeśli masz do odśnieżenia niewielki fragment chodnika, poświęć na jego odśnieżenie dodatkową godzinę, aby chronić środowisko. Nie idź na łatwiznę, używaj skuwacza do lodu zamiast soli.

3. Środków chemicznych używaj tylko w ostateczności. Nie zaczynaj dnia od posypania chodnika solą. Walcz ze śniegiem i lodem, a chemii użyj tylko w wyjątkowych sytuacjach.

4. Nie używaj chlorku sodu (sól drogowa). To ona robi najwięcej szkody roślinom.

5. Używaj środków przyjaznych środowisku. Chlorek sodu lub wapnia zastąp chlorkiem magnezu. Jest droższy, ale bezpieczny dla roślin. Możesz też posypać ścieżkę piaskiem lub grysem, który ograniczy ślizganie.

6. Nie zgarniaj zanieczyszczonego śniegu na tereny zielone. Często zasolony śnieg jest zgarniany pod drzewa lub na rabaty. Rośliny z taką solną kołderką nie mają szans na przeżycie.

7. Osłaniaj rośliny narażone na działanie soli. Jeśli przy twoim domu rosną rośliny narażone na działanie soli przez przejeżdżające solarki, zbuduj wiklinowe płotki, które je zabezpieczą. To niewielki koszt, a dzięki temu ocalisz rośliny.

Razem z sąsiadami złóż wniosek do odpowiedniego urzędu z prośbą o nie solenie waszej uliczki osiedlowej. Na wąskich uliczkach nie są rozwijane duże prędkości, więc wystarczy regularne odśnieżanie i posypanie piaskiem.

s__l

Twoim zdaniem