1 ..:: Ekorady ::..
porady
Dbaj o właściwy stan techniczny auta
2014-08-21

Pamiętaj o regularnej wymianie filtrów w samochodzie. Co 20 – 30 tys. km wymieniaj filtr powietrza (z łatwością możesz zrobić to samodzielnie). Zanieczyszczony filtr utrudnia dostęp powietrza, co skutkuje niewłaściwym spalaniem mieszanki i w konsekwencji wzrostem zużycia paliwa. Szczególną uwagę na zabrudzone filtry należy zwrócić, kiedy auto użytkowane jest na terenach o dużym zapyleniu (obszary rolnicze, budowy). W tym przypadku, aby uniknąć częstej wymiany filtrów, można poddać je prostej regeneracji przedmuchując filtr sprężonym powietrzem.

Oprócz wymiany filtru powietrza należy również pamiętać o regularnej wymianie pozostałych filtrów: kabinowego filtru klimatyzacji, filtru paliwa oraz filtru oleju.

Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na ekonomikę jazdy jest właściwy dobór opon i utrzymywanie w nich zalecanego ciśnienia. Zasadniczo, szerokie, sportowe opony powodują wzrost konsumpcji paliwa w porównaniu z oponami standardowymi. Zaleca się kontrolę ciśnienia powietrza raz w miesiącu i każdorazowo, kiedy planujesz podróżowanie z dużą prędkością. Ocenia się, że spadek ciśnienia powietrza w oponie o jedną czwartą przekłada się na 2 – procentowy wzrost zużycia paliwa. Wartości zalecanego ciśnienia w zależności od rodzaju opon i obciążenia pojazdu znajdziesz w instrukcji obsługi, a w wielu autach po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa.

Więcej:

http://www.ecodrive.org/

Radosław Antoniewicz

Twoim zdaniem