1 ..:: Ekorady ::..
porady
Wsiądź do tramwaju
2015-10-18

W czasach rosnących z dnia na dzień kosztów utrzymania prywatnych silnikowych środków transportu warto bliżej przyjrzeć się zaletom komunikacji zbiorowej.

Najistotniejszą z punktu widzenia środowiska jest niższa emisja spalin i mniejsze skutki środowiskowe transportu publicznego w przeliczeniu na jednego podróżnego.

Do napędzania autobusów miejskich często używa się paliw bardziej niż tradycyjny olej napedowy przyjaznych dla środowiska, jak biodiesel, gaz CNG lub energia elektryczna. Tramwaje, trolejbusy i kolej w ogóle nie emitują spalin na trasie przejazdu.

Wsiadając do autobusu, tramwaju, rzadziej trolejbusu (Gdynia, Sopot, Lublin, Tychy) płacimy tylko za bilet, nie musimy martwić kosztami eksploatacji, ubezpieczenia i parkowania własnego pojazdu.

Wydzielone pasy ruchu i właściwie zsynchronizowana sygnalizacja świetlna z priorytetem dla transportu publicznego pozwalają poruszać się znacznie szybciej niż pojazdy prywatne.

Coraz częściej centra wielkich miast są zamykane dla ruchu samochodowego i poruszanie się w ich obrębie staje się możliwe jedynie przy pomocy komunikacji publicznej.

Korzystając z transportu zbiorowego mamy czas na chwilę relaksu, możemy popatrzeć na świat za oknem, przeczytać gazetę, porozmawiać przez telefon i robić szereg innych rzeczy, których nie mogą kierowcy.


Twoim zdaniem