1 ..:: Ekorady ::..
porady
Domy pasywne
2014-08-21

Jeśli planujesz budowę własnego domu, warto zastanowić się nad wyborem rozwiązania najwłaściwszego pod względem ekologicznym. Coraz bardziej popularne staje się budownictwo pasywne. Nie korzysta ono z nowych osiągnięć technicznych, udoskonala jedynie istniejące technologie, jak odzysk ciepła, wykorzystanie energii słonecznej, czy właściwa izolacja. To właśnie izolacja jest tym, co w głównej mierze odróżnia domy pasywne od innych. Jej gruba warstwa (ponad 30 cm) gwarantuje minimalne straty energii w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. W połączeniu z najwyższej jakości materiałami, zastosowaniu specjalnej stolarki okiennej i drzwiowej, wykorzystaniu energii słonecznej i gruntowych wymienników ciepła, sprawność energetyczna domów pasywnych jest blisko 10-krotnie wyższa od parametrów tradycyjnych budynków. Standardem dla budynków pasywnych jest zużycie oleju opałowego na poziomie 1.5 l/m2/rok.

Koszty budowy domu pasywnego są zwykle o kilkanaście procent wyższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Równoważone są jednak przez wyjątkowe niskie koszty ogrzewania. Planując budowę domu pasywnego można również liczyć na kredyty o preferencyjnym oprocentowaniu i dodatkowe środki ze źródeł współfinansujących rozwiązania przyjazne środowisku. Warto pamiętać o tym, że domy pasywne ze względu na małe koszty utrzymania mają większą wartość rynkową, niż swoje tradycyjne odpowiedniki.

Główną wada budynków tego typu jest stosunkowo mała swoboda architektoniczna – konieczność zastosowania grubych ścian, niewielkich okien, określone nachylenie dachu nie dają wielkiego pola do popisu dla projektanta. Mimo to, domy pasywne z pewnością zasługują na uwagę i stanowią interesującą alternatywę dla klasycznego budownictwa.

dom_pasywny

Twoim zdaniem