1 ..:: Ekorady ::..
porady
Chemia alternatywna w gospodarstwie domowym
2012-01-26
Wiele stosowanych obecnie środków czystości zawiera związki chemiczne szkodliwe zarówno dla środowiska jak i dla zdrowia ludzkiego. Można jednak z nich zrezygnować na rzecz innych, równie wydajnych substancji. Wystarczy, w swoim domu zabawić się w ekochemika. Poniżej zamieszczonych zostało kilka receptur zastępujących podstawowe środki chemiczne.
W celu przeczyszczenia rur należy zamiast żrących środków wlać do nich roztwór 4 łyżek stołowych sody oczyszczonej zmieszanej z 50ml octu, który należy następnie spłukać wrzątkiem. Jeśli robi się to regularnie, odpływ nie powinien się zatykać.
Niezwykle wszechstronnym (i zarazem niedocenianym) środkiem czystości jest soda oczyszczona. Świetnie utylizuje przykre zapachy. Wystarczy pozostawić ja  w miseczce w kuchni bądź lodówce. Można posypać nią dywany przed odkurzaniem, by je odświeżyć, oraz naczynia w zmywarce w celu wspomagania procesu zmywania. Jak się okazuje soda jest również dobrą alternatywa dla środków czyszczących pralki. Wystarczy wrzucić jej solidna garść do pralki i nastawić cykl z wysoka temperaturą. 
Aby utrzymać czystość podłóg można stosować ocet. Wystarczy wlać pół szklanki octu do 2 litrów wody. Taki roztwór działa jako środek dezynfekujący i usuwający tłuszcz, ponadto usuwa również osady ze szklanych powierzchni i nadaje im naturalny połysk. W celu wyczyszczenia okien tym samym środkiem należy sporządzić nieco silniejszy środek – zmieszać wodę z octem w proporcjach 1:1. Zarówno w tym jak i poprzednim przypadku zapach octu zniknie po wyschnięciu.
Bardzo dobrą alternatywą dla środków ochrony drewnianych mebli jest mieszanka wosku pszczelego i terpentyny. Wosk należy uprzednio rozpuścić w miseczce umieszczonej we wrzątku. W celu nadania ładnego zapachu można dodać kilka kropel olejku eterycznego (np. sosnowego). Pastę należy wcierać miękką szmatką.
W przypadku zabrudzenia dywanu nie trzeba sięgać po środki chemiczne. Można ją usunąć za pomocą wody sodowej lub gazowanej. Do czyszczenia porcelany można wykorzystać sól rozpuszczoną w ciepłej wodzie. Świetnie radzi sobie ona też w neutralizacji przykrych zapachów z kosza na śmieci. Wystarczy wsypać do niego jej niewielką ilość.
Aby w domu roztaczała się przyjemna zapachowa aura, nie trzeba wcale używać do tego celu odświeżaczy powietrza, które notabene bardzo często zawierają w swoim składzie ftalany – związki mogące wywoływać raka. Odświeżacze powietrza można wykonywać samodzielnie. Wystarczy dodać kilka kropli olejku eterycznego do przefiltrowanej wody i spryskać nią pomieszczenie.
Podobnie ma się sytuacja do środków przeciw molom, które też nie są substancjami przyjaznymi dla środowiska człowieka. Zamiast stosować konwencjonalne środki, można zrobić je samemu. W tym celu należy napełnić materiałowe woreczki suszona lawendą lub ziołami z olejkiem eterycznym (woń lawendy lub cedru wyjątkowo dobrze odstrasza mole). 

Rafał Michniuk

Twoim zdaniem